Zapraszamy na kompleksowe szkolenie poświęcone różnym zagadnieniom celnym, podatkowym i prawnym, dotyczącym współczesnego handlu międzynarodowego.
Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli eksporterów, importerów oraz specjalistów ds. handlu międzynarodowego, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi zmianami prawnymi i geopolitycznymi.
Podczas szkolenia omówimy wpływ nowych ceł wprowadzonych przez administrację USA na europejskich eksporterów i importerów oraz reakcję Unii Europejskiej w postaci środków zaradczych i ceł odwetowych. Przedstawimy również sankcje gospodarcze UE wobec Rosji, Białorusi i innych krajów z perspektywy eksportera i importera, a także obowiązki sankcyjne związane z eksportem towarów poza UE na podstawie polskich regulacji prawnych.
Poruszymy temat odpowiedzialności osobistej w obrocie towarowym oraz omówimy preferencyjne i niepreferencyjne pochodzenie towarów w kontekście wojen handlowych na świecie. Zwrócimy uwagę na wartość celną w dobie wojen handlowych, kontyngenty taryfowe, środki ochronne handlu, a także nowości w unijnym prawie celnym na 2025 rok. Omówimy zasady i praktyczne zastosowanie VAT oraz sankcji w transakcjach łańcuchowych i trójstronnych, a także nowe regulacje dotyczące handlu elektronicznego w UE i ich wpływ na importerów.
Dodatkowo, przedstawimy nowe regulacje dotyczące Cyfrowego Paszportu Produktu (Digital Product Passport) w Unii Europejskiej, wybrane aspekty i planowane zmiany w CBAM, oraz aktualności w zakresie obowiązku dotyczącego towarów odnośnych w EUDR. Nie zabraknie tematów dotyczących towarów podwójnego zastosowania, planowanego obowiązku KSEF i innych aktualnych i interesujących zagadnień.
Szkolenie poprowadzą wybitni i uznani eksperci ATNEO.
Prelegenci

Sylwester Witalis
Prawnik, ekspert i licencjonowany doradca podatkowy, z ponad 25-letnim doświadczeniem w obszarze ceł, podatku VAT, INTRASTAT oraz zagadnień związanych z handlem międzynarodowym. Posiada bogate doświadczenie w szeroko zintegrowanym doradztwie celno-podatkowym. Doradza największym polskim i międzynarodowym agencjom celnym, importerom oraz eksporterom. W prestiżowym rankingu International Tax Review uznany jako Notable Practitioner. Partner zarządzający w ATNEO.

Rafał Pogorzelski
Prawnik, ekspert i licencjonowany doradca podatkowy. Doświadczony praktyk oraz prelegent licznych szkoleń dla przedsiębiorców w zakresie celno-podatkowych aspektów międzynarodowego i krajowego obrotu towarowego. Autor szeregu opracowań specjalistycznych w zakresie VAT i ceł. W prestiżowym rankingu International Tax Review po raz kolejny uznany jako Highly Regarded Leader. Partner w ATNEO.

Piotr Pogorzelski
Licencjonowany doradca podatkowy, ekonomista, doświadczony ekspert przez kilkadziesiąt lat związany z polską administracją celną, pełniący w niej kierownicze stanowiska. Zajmuje się zagadnieniami merytorycznymi z zakresu szeroko rozumianego prawa celnego. Autor i współautor aktualnego kształtu polskiej i unijnej polityki celnej. Wdrażał w Polsce Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów oraz Nomenklaturę Scaloną UE. Nadzorował wdrożenie Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR. Doświadczony dydaktyk, autor programów i scenariuszy szkoleń z zakresu prawa celnego. Aktywny uczestnik i prelegent wielu konferencji krajowych i międzynarodowych poświęconych problematyce celnej. Autor licznych publikacji z tego zakresu.

Sylwia Grzesiak-Swatowska
Licencjonowany doradca podatkowy, prawniczka, Dyrektor w ATNEO. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie podatku VAT oraz ceł, w odniesieniu do transakcji importowych, eksportowych oraz wewnątrzwspólnotowych. Jej praktyka obejmuje realizacje licznych audytów celno-podatkowych, doradztwo podatkowe w zakresie VAT i ceł, wspieranie klientów w sporach z organami celnymi i podatkowymi. Swoje doświadczenie kształtowała w trakcie wieloletniej pracy zarówno w administracji publicznej, jak również w sektorze doradczym.

Jakub Jaros
Prawnik, Dyrektor w ATNEO i Centrum Klasyfikacji Towarów i Usług. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w obszarze podatku VAT, a zwłaszcza zagadnień związanych ze stosowaniem prawidłowych stawek VAT oraz klasyfikacją towarów i usług. Autor i współautor licznych publikacji dotyczących stawek VAT.
W prestiżowym rankingu International Tax Review uznany jako Rising Star.

Anna Małłek
Doświadczona ekspertka przez kilkadziesiąt lat związana ze Służbą Celną. Doświadczenie w obszarze ceł, zagadnień z zakresu taryfy celnej i klasyfikacji taryfowej, wartości celnej oraz ograniczeń pozataryfowych zdobywała w trakcie wieloletniej pracy w administracji celnej na kierowniczych stanowiskach. Aktywna uczestniczka i doświadczona prelegentka licznych szkoleń dla przedsiębiorców i funkcjonariuszy celno-skarbowych w zakresie celnych aspektów międzynarodowego obrotu towarowego. Była wieloletnim trenerem i egzaminatorem w Krajowej Szkole Skarbowości.
Program szkolenia
Dzień pierwszy: 16.00 – 18.00
Dzień drugi: 9:00-15.30
Dzień trzeci: 9.00-13.00
W programie m.in. konsekwencje nowych ceł wprowadzonych przez USA, działania odwetowe UE, sankcje gospodarcze wobec Rosji i Białorusi, a także obowiązki sankcyjne przy eksporcie poza UE. Poruszymy zagadnienia odpowiedzialności osobistej, pochodzenia towarów, wartości celnej, kontyngentów taryfowych i środków ochrony rynku. Nie zabraknie także przeglądu najnowszych zmian w unijnym prawie celnym, podatkowym i handlowym.
Uczestnicy szkolenia zyskają nie tylko aktualną wiedzę, ale również praktyczne narzędzia do skutecznego prowadzenia działalności w dynamicznym otoczeniu regulacyjnym. Omówimy m.in. wpływ nowych regulacji dotyczących handlu elektronicznego, Digital Product Passport, CBAM i EUDR, a także kwestie obrotu towarami podwójnego zastosowania i przygotowania do KSeF.
Zajęcia poprowadzą eksperci ATNEO – doświadczeni praktycy i wybitni eksperci z wieloletnim dorobkiem.
Zobacz folder szkolenia – pobierz [PDF]